+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Цени

Индекси на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи (19), март 2020 година

понеделник, 11 мај 2020


Индексите на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи (19) се наменети за преиспитување
или мониторирање на трошоците направени од градежните претпријатија при изведувањето на процесот на изградба.

Главни корисници на податоците за индексите на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи
(19) се градежните претпријатија, кои се повикуваат на движењето на трошоците од одделот Кокс и рафинирани
нафтени производи (19) во калкулациите при склучувањето на градежните договори.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2020 година, увозните цени од одделот Кокс и
рафинирани нафтени производи (19) се пониски за 25.3 % на месечно ниво и за 33.7 % на годишно ниво.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика