+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Правосудство

Пријавени, обвинети и осудени полнолетни сторители на кривични дела и деца во судир со законот, 2018

четврток, 30 мај 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица – познати сторители во 2018 година е зголемен за 9.5 % во споредба со 2017 година.

Во 2018 година во споредба со 2017 година, бројот на осудените полнолетни лица е намален за 6.6 %, а бројот на обвинетите лица, исто така, е намален за 8.1 %.

Бројот на пријавените деца во судир со законот – сторители на кривични дела во 2018 година е намален за 4.15 % во споредба со 2017 година.

Во 2018 година во споредба со 2017 година, бројот на осудените деца во судир со законот – сторители на кривични дела е намален за 10.3 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика