+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Основни и средни училишта во Република Северна Македонија на почетокот на учебната 2019/2020 година

четврток, 26 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, на почетокот на учебната 2019/2020 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 187 240, што претставува намалување за 0.5 % во однос на претходната учебна година.

Бројот на учениците во редовните средни училишта, на почетокот на учебната 2019/2020 година, изнесува 69 980, што претставува намалување за 2.3 % во однос на претходната учебна година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика