+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Основни и средни училишта на крајот на учебната 2018/2019 година

вторник, 17 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2018/2019 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 186 679, што претставува намалување за 1.0 % во однос на претходната учебна година.

Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2018/2019 година изнесува 70 025, што претставува намалување за 1.2 % во однос на претходната учебна година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика