+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Индустрија

Индекси на бројот на работниците во индустријата, јуни 2020 година

петок, 31 јули 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во јуни 2020 година, во однос на јуни 2019 година, изнесува 94.8.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во јуни 2020 година, во однос на јуни 2019 година, бележи опаѓање од 0.6 %, во секторот Преработувачка индустрија опаѓање од 5.7 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 0.9 %.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во јуни 2020 година, во однос на јуни 2019 година, бележи опаѓање кај Енергија за 1.0 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 5.6 %, Капитални производи за 5.3 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 8.2 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5.5 %.

Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари ‒ јуни 2020 година, во однос на периодот јануари ‒ јуни 2019 година, изнесува 95.6.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика