+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2019/2020 година

среда, 22 април 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставниците и соработниците во високообразовните установи во академската 2019/2020 година изнесува 4 437.

Од вкупниот број наставници и соработници, 3 162 или 71 % се наставници и 1 275, т.е. 29 % се соработници во наставата.

Бројот на наставнички и соработнички во учебната 2019/2020 година изнесува 2 176 или 49 %.

 

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика