+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Култура

Театри, филхармонија и професионални ансамбли за народни игри и песни, 2018/2019 година

петок, 13 декември 2019


07.02.2020: Поради корекции во податоците Ве молиме при користењето, земете ја оваа верзија

Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот 2018/2019 година, вкупниот број на прикажани претстави во професионалните театри е намален за 5.9 %, исто така и бројот на посетителите е намален за 3.8 % во однос на периодот 2017/2018 година.

Просечниот број на посетителите на една претстава изнесува 214.

Во периодот 2018/2019 година, во однос на периодот 2017/2018 година, бројот на прикажаните претстави во професионалните театри за деца и млади е намален за 10.0 %, исто така и бројот на посетителите е намален за 17.6 %.

Бројот на прикажаните претстави во аматерските театри е зголемен за 74.1 %, исто така и  вкупниот број на посетителите е зголемен за  92.7 %.

Во периодот 2018/2019 година, во однос на периодот 2017/2018 година, бројот на концертите е зголемен, исто така и бројот на посетителите на Филхармонијата е зголемен.

Кај професионалниот ансамбл на народни игри и песни, во периодот 2018/2019 година, во споредба со 2017/2018 година, е забележано намалување на бројот на самостојните приредби (концерти) и бројот на посетителите.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика