+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Број на дипломирани студенти во 2019 година

вторник, 26 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика добиени од пристигнатите извештаи, бројот на дипломираните
студенти на додипломски студии на високите стручни школи и на факултетите во Република Северна Македонија, во
2019 година во споредба со 2018 година, е зголемен за 2.2 %.
Од вкупниот број дипломирани студенти, 85.5 % се редовни, а 14.4 % се вонредни студенти.
Процентот на дипломирани студентки изнесува 57.7 %.
Од вкупниот број студенти, 36.4 % дипломирале во рокот, додека 63.5 % дипломирале по рокот.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика