+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Пазар на труд

Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, јули 2020 година

понеделник, 21 септември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во  јули 2020 година, во однос на јули 2019 година, изнесува 109.0.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Образование (13.8 %), Дејности на здравствена и социјална заштита (12.6 %) и Информации и комуникации (12.2 %).

Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (9.0 %), Уметност, забава и рекреација (6.8 %) и Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (6.6 %).

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во јули 2020 година, изнесува 40 640 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика