+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Цени

Откуп и продажба на земјоделски производи, прво тримесечје од 2020 година

петок, 15 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2020 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесува 4 290 605 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година е намален за 2.9 %.

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 5.1 %, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 3.1 %.

Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај: овошјето и млечните производи, а намалување е забележано кај: житата, индустриските растенија, градинарските растенија, фуражните растенија, грозјето, алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата, млекото и рибата.

 

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика