+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Градежништво

Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2019 година

петок, 12 јуни 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2019 година, индивидуални сопственици извршиле градежни работи во вредност од 9 303 880 илјади денари.

Во текот на 2019 година се градени вкупно 1 730 објекти и завршени се вкупно 2 153 станови со вкупна површина од 236 972 м2, од кои 64 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 5 500 м2.

Просечната корисна површина на завршените станови е 110.1 м2.

По региони, најмногу се градеше во Скопскиот Регион, потоа во Полошкиот, Југозападниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика