+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Градежништво

Потрошени градежни материјали и енергија, 2019 година

среда, 10 јуни 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, деловните субјекти што се занимаваат со градежна дејност, во 2019 година, потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 9 626 157 илјади денари, што е за 5.0 % повеќе во однос на претходната година.

Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија најголемо учество има групата Материјали за врзување со 3 628 819 илјади денари (37.7 %), потоа следат групите Потрошено гориво со 1 225 327 илјади денари (12.7 %), Изолациски материјали и премази со 1 167 994 илјади денари (12.1 %) итн.

 

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика