+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Информатичко општество

Користење на информатичко-комуникациски технологии во домаќинствата и кај поединците, 2019 година

вторник, 22 октомври 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2019 година, 81.8 % од домаќинствата имале пристап на интернет од дома.

Учеството на домаќинствата според типот на населеното место со широкопојасен интернет во вкупниот број домаќинства e 85.7 % во 2019 година.

Во првото тримесечје од 2019 година, од вкупното население на возраст од 15 до 74 години, интернет користеле 81.4 %, а 72.9 % го користеле секој ден или речиси секој ден. Од лицата што користеле интернет кога било во последните 12 месеци, 35.9 % нарачале/купиле стоки или услуги преку интернет, а мнозинството од нив, 35.8 %, купиле облека или спортска опрема.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика