+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Култура

Библиотеки во Република Македонија, 2016 година

понеделник, 04 септември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика и според Kласификацијата на библиотеки, во Република Македонија
постојат: национални, високошколски, специјализирани, неспецијализирани (општонаучни), библиотеки-национални
установи и јавни (народни) библиотеки.


Според податоците, во 2016 година, во споредба со 2013 година, бројот на специјализираните библиотеки е зголемен
за 13.0 %.


Бројот на останатите библиотеки во 2016 година, во споредба со 2013 година, е останат на речиси исто ниво.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика