+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Култура

Техничка култура во Република Македонија, 2017 година

петок, 17 август 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, а врз основа на добиените извештаи од Сојузот на здруженија
за техничка култура на Република Македонија-Народна техника, во 2017 година, во Република Македонија, со
техничка култура се занимавале 14 регионални сојузи на здруженија за техничка култура - Народна техника и 9
струкови сојузи.
Регионалните сојузи на здруженијата за техничка култура во 2017 година, во вкупно организираните манифестации
имале најголемо учество од 43.2% на натпреварите на кои учество земале 63.7% од учесниците на сите
манифестации.
Струковите сојузи, во вкупно организираните манифестации имале најголемо учество од 46.3% на семинари и
советувања. Од вкупниот број учесници на манифестациите, најголемо учество од 78.1% имаат учесниците на
натпреварите.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика