Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2021/2022 година

четврток, 21 април 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставниците и соработниците во високообразовните установи во академската 2021/2022 година изнесува 4 556.

Од вкупниот број наставници и соработници, 3 182 или 69.8 %  се наставници и 1 374, т.е. 30.2 % се соработници во наставата.

Бројот на наставнички и соработнички во учебната 2021/2022 година изнесува 2 258 или 49.6 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика