Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, мај 2013

среда, 05 јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во мај 2013
година, во споредба со април 2013 година, е зголемен за 1.5%. Споредено по групи на услуги, зголемување е
забележано во групите Храна за 2.3%, Алкохолни пијалаци за 0.6% и Ноќевања за 0.4%.


Индексот на цените на угостителските услуги во мај 2013 година, во однос на истиот месец од претходната
година, е зголемен за 1.9%.


Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- мај 2013 година, во однос на
истиот период од минатата година, е зголемен за 0.7%, додека во однос на декември 2012 година е зголемен
за 0.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика