Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, април 2024 година

вторник, 07 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во април 2024 година, во споредба со март 2024 година, е зголемен за 2.5 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Ноќевања за 13.5 %.

Индексот на цените на угостителските услуги во април 2024 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 5.9 %.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – април 2024 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 6.2 %, a во однос на декември 2023 година е зголемен за 1.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика