Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените во земјоделството, мај 2024 година

понеделник, 17 јуни 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во мај 2024 година, во
однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е на исто ниво, а кај аутпутот се бележи зголемување од
1.6 %.
Во мај 2024 година, во споредба со мај 2023 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени средства во
земјоделството) изнесува 99.4, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во земјоделството)
изнесува 106.9.
Во делот аутпут, во мај 2024 година, во споредба со мај 2023 година, индексот на цените на растителното производство
изнесува 99.4, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 108.0.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика