Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на угостителските услуги, октомври 2014

среда, 05 ноември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во
октомври 2014 година, во споредба со септември 2014 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на
услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.1% и Безалкохолни пијалаци за 0.1%.
Индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2014 година, во однос на истиот месец од претходната
година, е намален за 1.3%.
Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари - октомври 2014 година, во
однос на истиот период од минатата година, е намален за 0.8%, додека во однос на декември 2013 година е
зголемен за 0.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика