Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на угостителските услуги, јуни 2016

понеделник, 04 јули 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во јуни
2016 година, во споредба со мај 2016 година, остана на исто ниво. Споредено по групи на услуги, зголемување
е забележано во групата Алкохолни пијалаци за 0.2%.
Индексот на цените на угостителските услуги во јуни 2016 година, во однос на истиот месец од претходната
година, е зголемен за 0.2%.
Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- јуни 2016 година, во однос на
истиот период од минатата година, е зголемен за 0.4%, додека во однос на декември 2015 година, е зголемен
за 0.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика