Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, ноември 2010 година

понеделник, 06 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во ноември 2010 година, во споредба со октомври 2010 година, е зголемен за 0.3%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Храна за 0.3%, Алкохолни пијалаци за 0.1% и Безалкохолни пијалаци за 0.9%.

Индексот на цените на угостителските услуги во ноември 2010 година, во однос на истиот месец од претходната година, е намален за 0.2%.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари-ноември 2010 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 0.2%, додека во однос на декември 2009 година, е намален за 0.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика