Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, септември 2017 година

четврток, 05 октомври 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во септември
2017 година, во споредба со август 2017 година, е намален за 0.1%. Споредено по групи на услуги, намалување
е забележано во групата Храна за 0.2%.


Индексот на цените на угостителските услуги во септември 2017 година, во однос на истиот месец од претходната
година, е зголемен за 0.7%.


Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- септември 2017 година, во
однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 0.7%, додека во однос на декември 2016 година е
зголемен за 0.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика