Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на угостителските услуги, март 2019 година

петок, 05 април 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во март 2019 година, во споредба со февруари 2019 година, е намален за 0.3 %. Споредено по групи на услуги, намалување е забележано во групите Храна за 0.3 %, Алкохолни пијалаци за 0.4 %, Безалкохолни пијалаци за 1.3 % и Ноќевања за 0.1 %.

Индексот на цените на угостителските услуги во март 2019 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 1.3 %.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – март 2019 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 2.2 %, додека во однос на декември 2018 година е зголемен за 0.1 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика