+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, септември 2019 година

петок, 04 октомври 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во септември 2019 година, во споредба со август 2019 година, е намален за 0.1 %. Споредено по групи на услуги, намалување е забележано во групите Храна за 0.1 % и Алкохолни пијалаци за 0.7 %, додека во групата Безалкохолни пијалаци е забележано зголемување за 0.4 %.

Индексот на цените на угостителските услуги во септември 2019 година, во однос на истиот месец од претходната година, остана на исто ниво.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари - септември 2019 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 1.3 %, додека во однос на декември 2018 година остана на исто ниво.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика