Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на угостителските услуги, декември 2011 година

четврток, 05 јануари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги
во декември 2011 година, во споредба со ноември 2011 година, остана на исто ниво. Споредено по
групи на услуги, зголемување е забележано само во групата Алкохолни пијалаци за 0,1%.
Индексот на цените на угостителските услуги во декември 2011 година, во однос на истиот месец од
претходната година, е намален за 1.5%.
Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- декември 2011
година, во однос на истиот период од претходната година, е намален за 0.9%, додека во однос на
декември 2010 година е намален за 1.2%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика