Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на индустриското производство, април 2013

вторник, 28 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во
април 2013 година, во однос на април 2012 година, изнесува 104.0.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во април
2013 година, во однос на април 2012 година, бележи пораст од 1.9%, во секторот Преработувачка
индустрија бележи пораст од 3.4%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и
климатизација пораст од 9.5%.
Според главните индустриски групи, производството во април 2013 година, во однос на април 2012
година, бележи пораст кај Енергија за 1.7%, Капитални производи за 2.4%, Tрајни производи за
широка потрошувачка за 2.9% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 11.9%, додека
опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 3.5%.
Индексот на индустриското производство во периодот јануари - април 2013 година, во однос на
периодот јануари - април 2012 година, изнесува 103.1.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика