Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, јуни 2021 година

петок, 30 јули 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во јуни 2021 година, во однос на јуни 2020 година, изнесува 109.5.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во јуни 2021 година, во однос на јуни 2020 година, бележи пораст од 9.9 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 10.8 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 8.0 %.

Зголемувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на зголеменото производство во следните оддели: Производство на тутунски производи, Производство на текстил, Производство на облека, Производство на хемикалии и хемиски производи, Производство на производи од гума и производи од пластични маси, Производство на други неметални минерални производи, Производство на метали, Производство на фабрикувани метални производи, освен машини и опрема, Производство на електрична опрема, Производство на машини и уреди, неспоменати на друго место и Производство на моторни возила, приколки и полуприколки.

Според главните индустриски групи, производството во јуни 2021 година, во однос на јуни 2020 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 25.4 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 52.9 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 13.7 %, додека опаѓање бележи кај Енергија за 23.8 % и Капитални производи за 1.6 %.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари - јуни 2021 година, во однос на периодот јануари - јуни 2020 година, изнесува 106.6.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика