Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, август 2021 година

четврток, 30 септември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во август 2021 година, во однос на август 2020 година, изнесува 98.6.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во август 2021 година, во однос на август 2020 година, бележи пораст од 12.8 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 3.5 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 3.7 %.

Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство во следните оддели: Производство на прехранбени производи, Производство на пијалаци, Производство на текстил, Производство на облека, Производство на машини и уреди, неспоменати на друго место и Производство на моторни возила, приколки и полуприколки.

Според главните индустриски групи, производството во август 2021 година, во однос на август 2020 година, бележи опаѓање кај Енергија за 9.9 %, Капитални производи за 24.6 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4.2 %, додека пораст бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 24.5 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 13.4 %.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари - август 2021 година, во однос на периодот јануари - август 2020 година, изнесува 104.5.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика