Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, декември 2021 година

понеделник, 31 јануари 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во декември 2021 година, во однос на декември 2020 година, изнесува 95.1.
 
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2021 година, во однос на декември 2020 година, бележи пораст од 2.5 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 9.1 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 20.5 %.
 
Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство во следните оддели: Производство на пијалаци, Производство на текстил, Производство на облека, Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, Производство на метали, Производство на фабрикувани метални производи, освен машини и опрема, Производство на машини и уреди, неспоменати на друго место и Производство на моторни возила, приколки и полуприколки.
 
Според главните индустриски групи, производството во декември 2021 година, во однос на декември 2020 година, бележи пораст кај Енергија за 18.0 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 23.4 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 5.8 %, Капитални производи за 20.5 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4.3 %.
 
Индексот на индустриското производство во периодот јануари – декември 2021 година, во однос на периодот јануари – декември 2020 година, изнесува 101.4.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика