Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, јануари 2022 година

петок, 04 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во јануари 2022 година, во однос на јануари 2021 година, изнесува 100.7.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во јануари 2022 година, во однос на јануари 2021 година, бележи пораст од 36.5 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 4.3 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 14.8 %.

Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство во следните оддели: Производство на прехранбени производи, Производство на тутунски производи, Производство на текстил, Производство на производи од гума и производи од пластични маси, Производство на метали, Производство на фабрикувани метални производи, освен машини и опрема, Производство на електрична опрема и Производство на машини и уреди, неспоменати на друго место.

Според главните индустриски групи, производството во јануари 2022 година, во однос на јануари 2021 година, бележи пораст кај Енергија за 18.9 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 1.5 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 19.8 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 3.0 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.8 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика