Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, септември 2022 година

понеделник, 31 октомври 2022


 Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во септември 2022 година, во однос на септември 2021 година, изнесува 99.5.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во септември 2022 година, во однос на септември 2021 година, бележи опаѓање од 33.3 %, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 5.5 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 2.0 %.

Зголемувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на зголеменото производство во следните оддели: Производство на текстил, Производство на облека, Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, Производство на електрична опрема, Производство на машини и уреди, неспомeнати на друго место и Производство на моторни возила, приколки и полуприколки.

Според главните индустриски групи, производството во септември 2022 година, во однос на септември 2021 година, бележи пораст кај Капитални производи за 49.9 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 25.4 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.8 %, додека опаѓање бележи кај Енергија за 5.2 % и Интермедијарни производи, освен енергија за 24.7 %.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари – септември 2022 година, во однос на периодот јануари – септември 2021 година, изнесува 100.9.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика