Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, октомври 2022 година

среда, 30 ноември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во октомври 2022 година, во однос на октомври 2021 година, изнесува 94.7.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2022 година, во однос на октомври 2021 година, бележи опаѓање од 13.2 %, во секторот Преработувачка индустрија опаѓање од 4.0 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 9.2 %.

Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство во следните оддели: Производство на прехранбени производи, Производство на пијалаци, Производство на тутунски производи, Производство на хемикалии и хемиски производи, Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, Производство на производи од гума и производи од пластични маси, Производство на други неметални минерални производи, Производство на метали и Производство на фабрикувани метални производи, освен машини и опрема.

Според главните индустриски групи, производството во октомври 2022 година, во однос на октомври 2021 година, бележи опаѓање кај Енергија за 4.4 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 14.5 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 7.3 %, додека бележи пораст кај Капитални производи за 10.7 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 5.0 %

Индексот на индустриското производство во периодот јануари ̶ октомври 2022 година, во однос на периодот јануари ̶ октомври 2021 година, изнесува 100.3.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика