Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, јули 2023 година

четврток, 31 август 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во јули 2023 година,
во однос на јули 2022 година, изнесува 98.2.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во јули 2023 година, во
однос на јули 2022 година, бележи опаѓање од 13.5 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од
1.2 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 8.8 %.
Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство во
следните оддели: Производство на прехранбени производи, Производство на тутунски производи, Производство на
текстил, Производство на облека, Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати,
Производство на производи од гума и производи од пластични маси и Производство на електрична опрема.
Според главните индустриски групи, производството во јули 2023 година, во однос на јули 2022 година, бележи пораст
кај Капитални производи за 28.0 %, додека опаѓање бележи кај Енергија за 6.1 %, Интермедијарни производи,
освен енергија за 1.8 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 18.9 % и Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 13.8 %.
Индексот на индустриското производство во периодот јануари − јули 2023 година, во однос на периодот јануари −
јули 2022 година, изнесува 101.0.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика