Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, септември 2023 година

вторник, 31 октомври 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во септември 2023
година, во однос на септември 2022 година, изнесува 104.5.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во септември 2023
година, во однос на септември 2022 година, бележи пораст од 23.4 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи
пораст од 3.8 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 10.1 %.
Зголемувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на зголеменото производство во следните
оддели: Производство на пијалаци, Производство на хемикалии и хемиски производи, Производство на основни
фармацевтски производи и фармацевтски препарати, Производство на други неметални минерални производи,
Производство на метали, Производство на фабрикувани метални производи, освен машини и опрема, Производство
на машини и уреди, неспоменати на друго место и Производство на мебел.
Според главните индустриски групи, производството во септември 2023 година, во однос на септември 2022 година,
бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 21.5 % и Капитални производи за 0.7 %, додека
опаѓање бележи кај Енергија за 10.5 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 6.8 % и Нетрајни производи
за широка потрошувачка за 1.8 %.
Индексот на индустриското производство во периодот јануари – септември 2023 година, во однос на периодот
јануари – септември 2022 година, изнесува 100.7.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика