Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, ноември 2023 година

петок, 29 декември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во ноември 2023
година, во однос на ноември 2022 година, изнесува 97.7.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2023 година,
во однос на ноември 2022 година, бележи опаѓање од 8.3 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање
од 2.7 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 9.4 %.
Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство во следните
оддели: Производство на пијалаци, Производство на облека, Производство на производи од гума и производи од
пластични маси, Производство на други неметални минерални производи, Производство на фабрикувани метални
производи, освен машини и опрема, Производство на електрична опрема и Производство на машини и уреди,
неспоменати на друго место.
Според главните индустриски групи, производството во ноември 2023 година, во однос на ноември 2022 година,
бележи пораст кај Енергија за 3.9 %, Капитални производи за 6.2 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка
за 0.6 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 9.7 % и Трајни производи за
широка потрошувачка за 22.8 %.
Индексот на индустриското производство во периодот јануари – ноември 2023 година, во однос на периодот јануари
– ноември 2022 година, изнесува 101.3.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика