Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, март 2024 година

вторник, 30 април 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во март 2024 година, во однос на март 2023 година, изнесува 89.6.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во март 2024 година, во однос на март 2023 година, бележи пораст од 1.9 %, во секторот  Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 7.6 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 38.6 %.

Намалувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на намаленото производство во следните оддели: Производство на прехранбени производи, Производство на тутунски производи, Производство на облека, Производство на хартија и производи од хартија, Печатење и продукција на снимени медиуми (записи), Производство на хемикалии и хемиски производи, Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, Производство на метали, Производство на фабрикувани метални производи, освен машини и опрема и Производство на моторни возила, приколки и полуприколки.

Според главните индустриски групи, производството во март 2024 година, во однос на март 2023 година, бележи опаѓање кај Енергија за 34.9 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 3.4 %, Капитални производи за 5.0 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 12.8 %, додека пораст бележи кај Трајни производи за широка потрошувачка за 3.5 %.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари – март 2024 година, во однос на периодот јануари – март 2023 година, изнесува 96.9.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика