Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, ноември 2014

петок, 26 декември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во ноември
2014 година, во однос на ноември 2013 година, изнесува 105.8.


Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2014
година, во однос на ноември 2013 година, бележи пораст од 3.0%, во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 3.4%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст
од 27.7%.


Според главните индустриски групи, производството во ноември 2014 година, во однос на ноември 2013
година, бележи пораст кај Енергија за 17.4% , Интермедијарни производи, освен енергија за 7.9%, Капитални
производи за 78.1% и Трајни производи за широка потрошувачка за 5.9%, додека опаѓање бележи кај Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 9.9%.


Индексот на индустриското производство во периодот јануари - ноември 2014 година, во однос на периодот
јануари - ноември 2013 година, изнесува 105.2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика