Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, јануари 2015

петок, 06 март 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во јануари
2015 година, во однос на јануари 2014 година, изнесува 101.1.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во јануари 2015
година, во однос на јануари 2014 година, бележи опаѓање од 9.1%, во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 2.9%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст
од 16.8%.
Според главните индустриски групи, производството во јануари 2015 година, во однос на јануари 2014
година, бележи пораст кај Енергија за 5.7%, Капитални производи за 44.9% и Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 5.7%, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 10.8% и
Трајни производи за широка потрошувачка за 12.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика