Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, октомври 2015

петок, 27 ноември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во октомври
2015 година, во однос на октомври 2014 година, изнесува 113.1.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2015
година, во однос на октомври 2014 година, бележи опаѓање од 6.8%, во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 18.2%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
опаѓање од 14.4%.
Според главните индустриски групи, производството во октомври 2015 година, во однос на октомври 2014
година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 5.2%, Капитални производи за
27.4%, Трајни производи за широка потрошувачка за 0.3% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за
23.1 %, додека опаѓање бележи кај Енергија за 14.2% .
Индексот на индустриското производство во периодот јануари – октомври 2015 година, во однос на периодот
јануари – октомври 2014 година, изнесува 103.6.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика