Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, ноември 2015

понеделник, 28 декември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во ноември
2015 година, во однос на ноември 2014 година, изнесува 111.5.


Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2015
година, во однос на ноември 2014 година, бележи опаѓање од 1.0%, во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 17.5%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
опаѓање од 21.3%.


Според главните индустриски групи, производството во ноември 2015 година, во однос на ноември 2014
година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1.4%, Капитални производи за
34.2%, Трајни производи за широка потрошувачка за 11.5% и Нетрајни производи за широка потрошувачка
за 22.5 %, додека опаѓање бележи кај Енергија за 16.9%.


Индексот на индустриското производство во периодот јануари - ноември 2015 година, во однос на периодот
јануари - ноември 2014 година, изнесува 104.4.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика