Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, јануари 2016

среда, 09 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во јануари
2016 година, во однос на јануари 2015 година, изнесува 108.0.


Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во јануари 2016
година, во однос на јануари 2015 година, бележи опаѓање од 2.7%, во секторот Преработувачка индустрија
бележи пораст од 6.4%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бележи
пораст од 13.1%.


Според главните индустриски групи, производството во јануари 2016 година, во однос на јануари 2015
година, бележи пораст кај Енергија за 15.0 % и Капитални производи за 29.8%, додека опаѓање бележи кај
Интермедијарни производи, освен енергија за 0.1%, Трајни производи за широка потрошувачка за 20.6% и
Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.0 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика