Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, октомври 2018 година

четврток, 29 ноември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во октомври 2018
година, во однос на октомври 2017 година, изнесува 106.4.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2018 година,
во однос на октомври 2017 година, бележи пораст од 12.9 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст
од 6.0 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 7.0 %.
Зголемувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на зголеменото производство во
следните оддели: Производство на прехранбени производи, Производство на пијалаци, Производство на текстил,
Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, Производство на други неметални
минерални производи, Производство на метали, Производство на електрична опрема, Производство на машини и
уреди, неспомeнати на друго место, Производство на моторни возила, приколки и полуприколки и Производство на
мебел.
Според главните индустриски групи, производството во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година,
бележи пораст кај Енергија за 8.1 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 9.1 %, Капитални производи
за 6.7 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 33.3 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за
2.3 %.
Индексот на индустриското производство во периодот јануари – октомври 2018 година, во однос на периодот
јануари – октомври 2017 година, изнесува 105.2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика