Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, март 2019 година

вторник, 30 април 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во март 2019 година, во однос на март 2018 година, изнесува 107.5.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во март 2019 година, во однос на март 2018 година, бележи пораст од 10.8%, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 8.8%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бележи опаѓање од 4.6%.

Зголемувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на зголеменото производство во следните оддели: Производство на пијалаци, Производство на текстил, Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, Производство на производи од гума и производи од пластични маси, Производство на други неметални минерални производи, Производство на метали, Производство на електрична опрема, Производство на машини и уреди, неспомнати на друго место и Производство на моторни возила, приколки и полуприколки.

Според главните индустриски групи, производството во март 2019 година, во однос на март 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 13.3% и Капитални производи за 20.2% додека опаѓање бележи кај Енергија за 0.8 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 11.1% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.2%.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари - март 2019 година, во однос на периодот јануари - март 2018 година, изнесува 108.8.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика