Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, септември 2019 година

среда, 30 октомври 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во септември 2019 година, во однос на септември 2018 година, изнесува 106.1.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во септември 2019 година, во однос на септември 2018 година, бележи опаѓање од 7.4 %, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 4.6 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бележи пораст од 32.2 %.

Според главните индустриски групи, производството во септември 2019 година, во однос на септември 2018 година, бележи пораст кај Енергија за 25.5 %, Капитални производи за 6.4 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 14.7 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 7.0 %, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 3.5 %.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари − септември 2019 година, во однос на периодот јануари − септември 2018 година, изнесува 105.6.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика