Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, декември 2019 година

четврток, 30 јануари 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во декември 2019 година, во однос на декември 2018 година, изнесува 94.1.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2019 година, во однос на декември 2018 година, бележи опаѓање од 24.2 %, во секторот Преработувачка индустрија опаѓање од 3.1 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бележи опаѓање од 12.1 %.

Според главните индустриски групи, производството во декември 2019 година, во однос на декември 2018 година, бележи пораст кај Капитални производи за 2.0 %, додека опаѓање бележи кај Енергија за 17.3 % Интермедијарни производи, освен енергија за 7.1 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 16.3 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4.8 %.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари − декември 2019 година, во однос на периодот јануари − декември 2018 година, изнесува 103.7.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика