Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, август 2011 година

среда, 28 септември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во август 2011 година, во однос на август 2010 година, изнесува 100.9.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во август 2011 година, во однос на август 2010 година, бележи опаѓање од 8.9%, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 3.1%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 12.9%.
Според главните индустриски групи, производството во август 2011 година, во однос на август 2010 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 9.9%, Капитални производи за 55.0% и Трајни производи за широка потрошувачка за 3.8%, додека опаѓање бележи кај Енергија за 21.1% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3.1%.
Индексот на индустриското производство во периодот јануари - август 2011 година, во однос на периодот јануари - август 2010 година, изнесува 107.5.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика