Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на индустриското производство, септември 2011 година

четврток, 27 октомври 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во септември 2011 година, во однос на септември 2010 година, изнесува 97.7.
 
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на каменво септември 2011 година, во однос на септември 2010 година, бележи опаѓање од 8.6%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 0.3%, а во секторот Снабдување соелектрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 18.8%.
Според главните индустриски групи, производството во септември 2011 година, во однос на септември 2010 година, бележи пораст кај Капитални производи за 48.1% и Трајни производи заширока потрошувачка за 8.7%, додека опаѓање бележи кај Енергија за 17.9%, Интермедијарнипроизводи, освен енергија за 5.3% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.8%.
 
Индексот на индустриското производство во периодот јануари - септември 2011 година, во однос на периодот јануари - септември 2010 година, изнесува 106.3.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика