Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, ноември 2011 година

вторник, 27 декември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, изнесува 94.7.
Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, бележи пораст од 15.5%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 7.6%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
бележи пораст од 5.7%.
Според главните индустриски групи, производството во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, бележи пораст кај Капитални производи за 70.3 %, додека опаѓање бележи кај Енергија за 4.2 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 12.6 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 0.7 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 6.6%.
Индексот на индустриското производство во периодот јануари - ноември 2011 година, во однос на периодот јануари-ноември 2010 година, изнесува 104.1.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика