Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на индустриското производство, декември 2011 година

петок, 27 јануари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во декември 2011 година, во однос на декември 2010 година, изнесува 95.2.


Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2011 година, во однос на декември 2010 година, бележи пораст од 13.2%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 3.8%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 15.3%.


Според главните индустриски групи, производството во декември 2011 година, во однос на декември 2010 година, бележи пораст кај Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5.4%, додека опаѓање бележи кај Енергија за 13.6 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 10.8%, Капитални производи за 12.7% и Tрајни производи за широка потрошувачка за 2.0 %.


Индексот на индустриското производство во периодот јануари- декември 2011 година, во однос на периодот јануари-декември 2010 година, изнесува 103.3.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика